Netværksmøde for senfølgeklinikker på kræftområdet i Danmark
Dato & tid: 9. maj 2025, kl. 09:00-15:00
Sted: REHPAs træningssal, Nyborg Sygehus, Vestergade 17B, 5800 Nyborg
Arrangør: Netværk for sundhedsprofessionelle i danske kræft-senfølgeklinikker
Tilmelding: FULDT BOOKET
Tilmeldingsfrist: 27. april 2025
Kontakt: Therese Juul, mail: therjuul@rm.dk
Netværk for sundhedsprofessionelle i danske kræft-senfølgeklinikker inviterer til fælles netværksmøde for fagprofessionelle fredag den 9. maj 2025 på Nyborg Sygehus.
Formålet med mødet er at opnå kendskab til Acceptance and Commitment Therapy (ACT) som tilgang i mødet med patienter med senfølger og at afprøve ACT-øvelser med kobling til den teoretiske baggrund. Desuden præsenterer REHPA Forskningsklinik, hvordan de anvender ACT i individuelle samtaler og i psykoedukative gruppeprocesser.
ACT søger ikke symptomreduktion som kognitiv adfærdsterapi. Denne 3. generations adfærdsterapi har til formål, at patienten udvikler større fleksibilitet i livet med senfølger for derved at kunne engagere sig i værdibaserede handlinger, som bidrager til et mere meningsfuldt liv, bedre funktionsevne og livskvalitet.
Program
09.00: Kaffe/bolle
09.15: Velkomst og præsentation
09.30: Kom tættere på ACT som tilgang. En oplevelsesorienteret intro for professionelle, der arbejder med patienter med senfølger v. psykolog, specialist i psykoterapi Vibeke Bie Hansen
12.30: Frokost
13.10: ACT som tilgang i individuelle rehabiliteringssamtaler og psykoeducation v. sygeplejerske, MSA, forløbsleder Dorthe Søsted Jørgensen og psykolog, ph.d. Christina Maar Andersen, begge REHPA.
13.55: Kaffepause
14.05: Udveksling af erfaringer til inspiration på tværs af regioner
14.35: Opsamling i plenum, ønsker til netværkets kommende netværksaktiviteter herunder netværksdage
15.00: Tak for i dag
Der er plads til 36 deltagere. Arrangørerne tillader sig at sikre deltagelse fra alle landets klinikker. Det er gratis at deltage, du betaler selv din transport